Акцепт у порядку посередництва може бути здійснений у всіх випадках, коли держатель векселя, який підлягає пред'явленню для акцепту, може використати право регресу до настання строку платежу.
Якщо на переказному векселі була вказана особа для акцепту або платежу у разі потреби за місцем платежу, то держатель не може до настання строку платежу використати своє право регресу проти того, хто вказав таку адресу, і проти осіб, які поставили свої підписи після нього, якщо тільки він не пред'явив переказного векселя особі, вказаній для акцепту або платежу у разі потреби, і ця остання відмовила в акцепті, і ця відмова була посвідчена протестом.
В інших випадках посередництва держатель може відмовитися від акцепту в порядку посередництва. Однак, якщо він його приймає, то втрачає право регресу до настання строку платежу проти тієї особи, за яку було надане забезпечення, і проти наступних індосантів.
Науково-практичний коментар:
Стаття 56 Уніфікованого закону деталізує умови та порядок здійснення акцепту в порядку посередництва. Ця норма встановлює, коли саме може бути здійснений такий акцепт, які обов'язки виникають у держателя при наявності призначеного посередника, та які наслідки має прийняття або відмова від акцепту в порядку посередництва.
Випадки здійснення акцепту в порядку посередництва
Перший абзац статті 56 встановлює загальне правило: акцепт у порядку посередництва може бути здійснений у всіх випадках, коли держатель векселя, який підлягає пред'явленню для акцепту, може використати право регресу до настання строку платежу.
Це означає, що акцепт у порядку посередництва можливий, якщо:
Трасат відмовив в акцепті (повністю або частково).
Трасат оголошений банкрутом.
Трасат припинив платежі або на його майно було безрезультатно звернено стягнення.
Мета акцепту в порядку посередництва – запобігти протесту векселя у неакцепті та зберегти кредит особи, за яку виступає посередник.
Обов'язки держателя при наявності призначеного посередника
Другий абзац статті 56 регулює ситуацію, коли на векселі вказано особу для акцепту або платежу "у разі потреби" (призначений посередник) за місцем платежу. У такому випадку:
Обмеження права регресу: Держатель не може до настання строку платежу використати своє право регресу проти того, хто вказав посередника, та проти осіб, які поставили свої підписи після нього, якщо він не виконав певних умов.
Умови для реалізації права регресу: Держатель повинен:
Пред'явити вексель призначеному посереднику.
Отримати відмову посередника в акцепті.
Засвідчити цю відмову протестом.
Це положення захищає інтереси особи, яка призначила посередника, надаючи посереднику можливість втрутитися та запобігти протесту.
Право держателя відмовитися від акцепту в порядку посередництва
Третій абзац статті 56 встановлює, що в інших випадках посередництва (тобто, коли посередник не був призначений заздалегідь, а виступає добровільно) держатель може відмовитися від акцепту в порядку посередництва.
Наслідки прийняття акцепту в порядку посередництва: Якщо держатель приймає акцепт від добровільного посередника, він втрачає право регресу до настання строку платежу проти:
Особи, за яку було надане забезпечення (тобто, за яку виступив посередник).
Наступних індосантів (тобто, тих, хто індосував вексель після особи, за яку надано забезпечення).
Це положення стимулює держателя звертатися спочатку до призначеного посередника (якщо такий є) або ретельно зважувати наслідки прийняття акцепту від добровільного посередника.
Співвідношення з українським законодавством
Положення статті 56 Уніфікованого закону діють в Україні в повному обсязі згідно із Законом України "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі" від 06.07.1999 № 826-XIV.
Закон України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.2001 № 2374-III не містить додаткових положень або застережень щодо акцепту в порядку посередництва. Стаття 1 цього Закону встановлює, що Уніфікований закон є частиною законодавства України про обіг векселів.
Практичне значення статті 56
Стаття 56 має важливе практичне значення:
Для держателів векселя:
Чітке розуміння умов, за яких можливий акцепт у порядку посередництва.
Необхідність звертатися до призначеного посередника перед реалізацією права регресу.
Усвідомлення наслідків прийняття акцепту від добровільного посередника.
Для осіб, які призначають посередника:
Можливість захистити свій кредит та уникнути протесту.
Для посередників:
Розуміння, що їхній акцепт може запобігти регресним вимогам до особи, за яку вони виступають.
Зв'язок з іншими статтями Уніфікованого закону
Стаття 56 тісно пов'язана з:
Статтею 55 – яка встановлює загальні положення про посередництво.
Статтями 57-58 – які регулюють форму та наслідки акцепту в порядку посередництва.
Статтею 43 – яка визначає підстави для використання права регресу.
Статтею 44 – яка регулює порядок вчинення протесту.
Висновки та практичні рекомендації
Стаття 56 Уніфікованого закону встановлює важливі правила щодо акцепту в порядку посередництва, які спрямовані на забезпечення балансу інтересів усіх учасників вексельних відносин та надання можливості уникнути протесту векселя.
Для ефективного застосування положень статті 56 рекомендується:
Держателям: Уважно перевіряти наявність на векселі вказівки на призначеного посередника та, у разі необхідності, звертатися до нього перед реалізацією права регресу. Ретельно зважувати наслідки прийняття акцепту від добровільного посередника.
Особам, які призначають посередника: Чітко вказувати на векселі дані призначеного посередника.
Всім учасникам: Розуміти правові наслідки акцепту в порядку посередництва та його вплив на право регресу.
Правильне розуміння та застосування статті 56 є важливим для ефективного використання інституту посередництва у вексельному праві та забезпечення стабільності вексельного обігу.
Текст Статті 56
Науково-практичний коментар:
Стаття 56 Уніфікованого закону деталізує умови та порядок здійснення акцепту в порядку посередництва. Ця норма встановлює, коли саме може бути здійснений такий акцепт, які обов'язки виникають у держателя при наявності призначеного посередника, та які наслідки має прийняття або відмова від акцепту в порядку посередництва.
Випадки здійснення акцепту в порядку посередництва
Перший абзац статті 56 встановлює загальне правило: акцепт у порядку посередництва може бути здійснений у всіх випадках, коли держатель векселя, який підлягає пред'явленню для акцепту, може використати право регресу до настання строку платежу.
Це означає, що акцепт у порядку посередництва можливий, якщо:
Мета акцепту в порядку посередництва – запобігти протесту векселя у неакцепті та зберегти кредит особи, за яку виступає посередник.
Обов'язки держателя при наявності призначеного посередника
Другий абзац статті 56 регулює ситуацію, коли на векселі вказано особу для акцепту або платежу "у разі потреби" (призначений посередник) за місцем платежу. У такому випадку:
Це положення захищає інтереси особи, яка призначила посередника, надаючи посереднику можливість втрутитися та запобігти протесту.
Право держателя відмовитися від акцепту в порядку посередництва
Третій абзац статті 56 встановлює, що в інших випадках посередництва (тобто, коли посередник не був призначений заздалегідь, а виступає добровільно) держатель може відмовитися від акцепту в порядку посередництва.
Наслідки прийняття акцепту в порядку посередництва: Якщо держатель приймає акцепт від добровільного посередника, він втрачає право регресу до настання строку платежу проти:
Це положення стимулює держателя звертатися спочатку до призначеного посередника (якщо такий є) або ретельно зважувати наслідки прийняття акцепту від добровільного посередника.
Співвідношення з українським законодавством
Положення статті 56 Уніфікованого закону діють в Україні в повному обсязі згідно із Законом України "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі" від 06.07.1999 № 826-XIV.
Закон України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.2001 № 2374-III не містить додаткових положень або застережень щодо акцепту в порядку посередництва. Стаття 1 цього Закону встановлює, що Уніфікований закон є частиною законодавства України про обіг векселів.
Практичне значення статті 56
Стаття 56 має важливе практичне значення:
Для держателів векселя:
Для осіб, які призначають посередника:
Для посередників:
Зв'язок з іншими статтями Уніфікованого закону
Стаття 56 тісно пов'язана з:
Висновки та практичні рекомендації
Стаття 56 Уніфікованого закону встановлює важливі правила щодо акцепту в порядку посередництва, які спрямовані на забезпечення балансу інтересів усіх учасників вексельних відносин та надання можливості уникнути протесту векселя.
Для ефективного застосування положень статті 56 рекомендується:
Правильне розуміння та застосування статті 56 є важливим для ефективного використання інституту посередництва у вексельному праві та забезпечення стабільності вексельного обігу.